0312 395 68 60

MÜŞTERİ İLETİŞİM HATTI

bandANASAYFA » SIMULTANE

Simultane Tercüme

Simültane Tercüme Hizmeti, yapılan konuşmaların konuşma anında çevrilmesidir. Genel olarak toplantı, konferans, kongre, canlı yayınlarda ve basın toplantılarında sıklıkla başvurulan bir tercüme yöntemidir. Çevirmenler, ses yalıtımlı ve en az iki kişinin rahat çalışabileceği, aydınlatma ve havalandırma sistemi olan kabinlerde çeviri yapar. Çevirinin bu şeklinde, çevirmen konuşmacının 1-2 saniye ardından gelir. Simültane tercüme yoğun konsantrasyon gerektiren zorlu ve yorucu bir işlemdir. Bu nedenle konferanslarda bir kabinde en az iki çevirmen çalışır. Her 20 dakikada bir konuşmaların seyrine göre dönüşümlü olarak çeviriye devam edilir. Bu alanda hizmet veren tercümanların simültane çeviri eğitimine, deneyime ve yüksek bir çalışma disiplinine ihtiyacı vardır. 
SİMULTANE TERCÜME
Simultane; kelime kökeni olarak Latince olup, aynı anda gerçekleşen anlamına gelmektedir. Simultane çeviri ise anında çeviri anlamına gelmektedir.
Simultane tercümenin konuşmanın yapıldığı esnada dinleyiciye çevirmektir. Tercüman çeviriyi bir çeviri kabininde, kulaklığıyla konuşmayı dinleyerek mikrofona yapar. Dinleyiciler ise kendi dillerine çevrilen konuşmayı yine kulaklık yardımıyla dinleyebilirler.
Simultane çevirinin diğer bir türü de fısıltı çevirisidir. Dinleyici kitlesinin az olduğu durumlarda bu yönteme başvurulabilir. Kabin veya özel donanım olmadan da çeviri yapılır. Çeviri az sayıda dinleyicinin arkasında oturarak dinleyicilerin duyabileceği ve katılımcıları rahatsız etmeyecek bir ses tonuyla yapılmalıdır.

SİMULTANE ÇEVİRİ’NİN KULLANIM ALANLARI
-Konferans, sempozyum ve seminerler
-Uluslararası hedef kitleye sahip kongreler
-TV programları, canlı yayınlar

SİMULTANE ÇEVİRİ’NİN AVANTAJLARI
-Çok dilli toplantılarda en etkili iletişim yöntemidir
-Aynı anda birçok dilde çeviri yapılmasına imkan sağlar
-Çeviri nedeni ile zaman kayıpları yaşanmaz.
-Dinleyici sayısında kısıtlamaya neden olmaz.

SİMULTANE TERCÜME ORGANİZASYONLARINIZ İÇİN FİYAT BİLGİSİ : 0312 395 68 60

KOCER TERCüME

HIZLI MENÜ

HİZMETLERİMİZ

BİZE ULAŞIN